TUĞLA KONUSUNDA

YANLIŞ BİLGİLER VE DOĞRULARI

 

HALKIMIZIN DİKKATİNE !!!

 

YANLIŞLAR

DOĞRULAR

Delikli Tuğla depreme dayanıklı değildir.

Betonarme karkas binalarda duvar malzemelerinden depre­me dayanıklı olmaları beklenmez. Ancak yığma yapılar dep­reme dayanıklı olmak zorundadır.

Gaz beton tuğladan 3 kat hafiftir.

Aynı işlevler için kullanılan gaz beton ile tuğla arasında m3'te ortalama %30 ağırlık farkı vardır.

Deprem sonrası yapılan incelemede gaz beton ile yapılan bi­nalarda hasarın minimum olduğu tespit edilmiştir.

Depremden sonra fotoğraf ve filmlerimizle yapılan tespitler­de kullanım oranlarına paralel, gaz betonlu bina yıkımları tes­pit edilmiştir.

Binaların hafif olması depreme karşı dayanıklı kılar.

Zemine uygun, doğru proje ve doğru uygulamalarla yapılmış bütün binalar depreme karşı dayanıklıdır.

Tuğla sandviç duvarlar yıkımların etkisini arttırmıştır.

Tüm sandviç duvarların uygulamaları yönetmeliklere uygun olarak, birbirlerine bağlanarak yapılmalıdır. Önemli olan uy­gulamadır.

Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Dairesi'nin deneyleri sonucunda hazırlanan rapora göre gaz beton blok yığma yapıların düşey delikli blok tuğla yığma yapılardan da­ha iyi dayandıkları gözlenmiştir

Bu raporda belirtilen deneylerde 3 tip tuğla kullanılmıştır. Bi­risi TS 4377'ye uygun diğer ikisi de standardı olmayan 29x19x13.5 tuğladır. Ancak yığma binalar TS 705'e uygun tuğlalarla yapılır ve deprem bölgelerinde az katlı binalar için en güvenli yapı şeklidir. Gaz beton da ise basınç dayanım değerleri bünyesindeki rutubet oranına göre büyük düşüş gösterir.

Tuğla ve kiremit üretiminde tarım toprağı kullanılır.

Tuğlanın hammaddesi kildir ve verimsiz topraklardan alınan bir malzemedir. Gaz beton ve çimentoda olduğu gibi, ham­ maddesi maden kanunu ya da taş ocakları nizamnamesine göre çıkartılır.

Gaz beton %50 yakıt tasarrufu sağlar.

İmar kanunu, TS 825 ve ilgili yönetmelikleri gaz beton, tuğla veya başka bir malzemeyle yapılan binalarda yakıt tasarrufu açısından fark olmasına imkan tanımamaktadır.

Gaz beton ile inşa edilen konutlarda ısı ve ses yalıtımı için ayrıca para ödemeye gerek yoktur.

Gaz beton tek malzeme olarak ısı ve ses yalıtımı yapamaz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla

                

 

Kral Tuğla Maden Nakliyat San. Tic. A.Ş.     Fab: Konya Karayolu 12.Km. AFYONKARAHİSAR

www.kraltugla.com & www.kraltugla.com.tr  kral@kraltugla.com & info@kraltugla.com  Tel: +90 272 214 92 20 PBx  &  Fax: +90 272 214 92 23

 

tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla tuğla